Apple, iPhone ve iPad İçin Katlanabilir Ekran Patentini Aldı

Apple, katlanabilir cihazlardaki ekranların kırışmasını önleyebilecek teknoloji için patent aldı. Bu da Apple’ın gelecekte katlanabilir bir iPhone veya iPad üretmeyi düşünebileceği anlamına geliyor. Patent genel anlamda ekranın pürüzsüz kalması için kimyasal işlem uygulanıp farklı malzemeler kullanılarak katlama alanını daha ince hale getiriyor.

Kore’deki bazı sektör uzmanları, Apple’ın katlanabilir bir cihazı en erken 2026 yılında piyasaya sürebileceğine inanıyor. Bu da analist Ming-Chi Kuo’nun öngördüğünden daha erken bir tarih, eğer duymadıysanız kendisi Apple’ın katlanabilir ekrana sahip ilk ürününün 2027’de piyasaya sürülmesi planlanan 20,3 inç ekrana sahip bir MacBook olacağını öne sürdü.

Apple’ın patentinde ekran panelinin üzerine binen şeffaf bir kaplama katmanı kullanarak ekran alanındaki oluklara çözüm bulmanın bir yolunu bulduklarından bahsediliyor. Cam tabakasında bükülme ekseniyle aynı hizada olan bir oluk veya girinti oluşturmayı ardından bu inceltilmiş kısmı bir polimerle güçlendirmeyi düşünüyorlar. Polimer oluğa sıvı olarak uygulandıktan sonra UV ışığı, ısı, katalizör veya diğer teknikler kullanılarak sertleştiriliyor.

Patente bakılırsa cam bileşiminin değiştirilmesi gerekebilir. Örneğin camın yüzeyindeki sodyumun yerini potasyum alabilir. Bu değişiklik camın yüzeyinde oluşan çizilmelere ve aşınmaya karşı camı daha dayanıklı hale getirecektir. Sizce Apple katlanabilir cihaz piyasasına ne zaman girmeli? Düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x